Poczta

Migawka z galerii

img_1275484162_179_sm.jpg

 Współpraca Liceum im. ks. Stanisława Konarskiego z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 11 grudnia 2017 20:07

Współpraca Liceum im. ks. Stanisława Konarskiego z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau

LO im. ks. St. Konarskiego od zawsze współpracowało z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, bowiem wśród uczniów tematyka obozowa cieszyła się i cieszy dużym zainteresowaniem. Współpraca odbywa się na wielu płaszczyznach. To przede wszystkim oprowadzenie młodzieży po terenie byłego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady, jej uczestnictwo w seminariach i sesjach naukowych, spotkania z byłymi więźniami oraz pracownikami naukowymi. Tak liczna obecność naszej młodzieży podczas doniosłych uroczystości, jakie odbywają się w Miejscu Pamięci jest możliwa dzięki podpisanej w roku 2013 umowie o współpracy pomiędzy dwoma instytucjami.
Jednym z wydarzeń, jakie wielkimi zgłoskami zapisało się w historii Liceum Konarskiego była 64. rocznica wyzwolenia Auschwitz, której główna ceremonia odbyła się na terenie szkoły. Podczas uroczystości byli więźniowie Auschwitz przekazali na ręce młodzieży swoje przesłania.
To już wieloletnia tradycja, że uczniowie z naszej szkoły angażują się w przygotowanie rocznic Wyzwolenia Obozu Koncentracyjnego i Zagłady. Ich pełna poświęceń i angażowania praca każdorazowo doceniana jest w Muzeum.
Opiekę nad wolontariuszami sprawują od 10 lat nauczycielki Bogumiła Bugajska i Marta Królikowska- Hardek, których praca w roku 2013 została uhonorowywana nagrodą Dyrektora muzeum „Gdyby zabrakło dziesięciu”. Wyróżnienie to przyznawane jest wolontariuszom wspierającym Miejsce Pamięci.