Dzień Przedsiębiorczości w Konarze PDF Drukuj Email
piątek, 15 kwietnia 2011 09:56

Po raz pierwszy w historii szkoły uczniowie Konara wzięli udział w ogólnopolskim Dniu Przedsiębiorczości organizowanym przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Każdy mógł się sprawdzić w wybranym zawodzie, który by chciał wykonywać w przyszłości. W przedsięwzięciu wzięło udział ponad 130 uczniów. Akcję z ramienia szkoły koordynowały p. Joanna Zięba, p. Marta Drabczyk i p. Lilianna Olearczyk- Baranowska.

"Byliśmy w Prokuraturze Rejonowej w Oświęcimiu. Zostaliśmy oprowadzeni oraz zaznajomieni z zasadami panującymi w prokuraturze oraz jak ona działa i w jaki sposób otrzymują i wykonują swoje zadania." – mówi Jędrek Skrzypczyk. " Było bardzo ciekawie - dowiedzieliśmy się jaką drogę musimy przebyć by mieć zawód prokuratora albo chociaż asesora." – dodaje. Oprócz niego w prokuraturze byli także inni, m.in. Agnieszka Ziarkowska, Agnieszka Opitek, Paulina Roczniak, Katarzyna Rosiek i Wojciech Cichy z klasy dziennikarskiej. Wszyscy w przyszłości chcieliby swoją przyszłość związać z tym miejscem.

Klasy biol-chem były w swoim żywiole – jako przyszli członkowie służby zdrowia mieli okazję podglądnąć to i owo w Centrum Kardiologii Inwazyjnej.

"Opiekowała się nami pani Beata Boba – kierownik administracji. Pokazała nam na czym polega kierowanie oddziałem, opowiedziała o pracy z ludźmi i o historii oddziału. Później zaopiekował się nami pan ordynator Witold Żmuda, dzięki któremu miałyśmy okazję oglądać zabieg, co nas bardzo zaskoczyło. Cały dzień towarzyszyłyśmy lekarzom i pielęgniarkom. Jednogłośnie stwierdziłyśmy, że wizyta była genialną motywacją do dalszej ciężkiej pracy w szkole, aby dostać się na medycynę i spełnić swoje marzenia." – dodaje Iga Zając, przyszła studentka medycyny.

Oprócz takich miejsc jak Prokuratura, Urząd Miasta, Bank, Gazeta Krakowska, uczniowie próbowali swoich sił w Centrum Żydowskim. To jedna z najważniejszych instytucji w Oświęcimiu, cel większości wycieczek po Muzeum.

"Poznałam historię Oświęcimia i Żydów mieszkających w Oświęcimiu, zwiedziłam synagogę oraz cmentarz żydowski z grupą Amerykanów. Zawarłam nowe znajomości z wolontariuszami Centrum, m.in. z Niemiec i Austrii. Z resztą sama wstąpiłam w ich szeregi." – opowiada z zaangażowaniem Dorota Wacławczyk. Nie ma się czemu dziwić. Wolontariusze Centrum Żydowskiego oprócz zapoznawania turystów z Oświęcimiem, pomagają przy organizacji "Life Festiwalu", który odbędzie się już w czerwcu.

Dorota nie jest jedyną uczennicą, która otrzymała propozycję kontynuowania pracy w miejscu praktyki. Anna Kądziołka z klasy dziennikarskiej od "Dnia przedsiębiorczości" pisze do Gazety Krakowskiej. Pierwszy efekt pracy z Marzeną Korzec ukaże się już 11 marca w Kioskach Ruchu.

Dziękujemy firmom i instytucjom, które umożliwiły Naszym uczniom odbycie praktyk:

• "Apex Motor", Kęty
  • "Twoja Apteka" Libiąż
  • Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Biuro Powiatowe w Oświęcimiu
  • Apteka "Centrum", Brzeszcze
  • Apteka "Delfin", Oświęcim
  • Apteka "NOWA", Chełmek
  • Apteka "Zasole", Oświęcim
  • Biuro Podróży "Odlotowe Wakacje", Oświęcim
  • Blacharstwo i Lakiernictwo Samochodowe, Oświęcim
  • Centrum Kardiologii Inwazyjnej Elektroterapii i Angiologii N.Z.O.Z., Oświęcim
  • Centrum Obsługi Geodezyjnej, Oświęcim