HERBACIARNIA – 1.03.2012 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 26 marca 2012 22:44

HERBACIARNIA – 1.03.2012

Wykładowca: prof. Andrzej Zoll – profesor prawa karnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kierownik Katedry Prawa Karnego, autor wielu publikacji naukowych, komentarzy, monografii oraz artykułów.
Jest jednym z najwybitniejszych specjalistów w dziedzinie prawa karnego w Polsce. Bierze również czynny udział w życiu społecznym, będąc jedną z postaci, które najbardziej przyczyniły się do przemian w Polsce po 1989 roku. Brał udział w rozmowach „Okrągłego Stołu” przy podstoliku prawniczym.
Tytuł: Między prawem a bezprawiem

To było jedno z tych spotkań, których się po prostu nie zapomina. Sala pękała w szwach. Słuchaliśmy w skupieniu wykładu, podczas którego profesor rozważał m.in. czy istnieje przestrzeń między prawem, a bezprawiem. Żadna odpowiedź nie była oczywista, żaden przytoczony przykład nie był jednoznaczny.

  • Czy znane hasło: „Róbta , co chceta” – to uniwersalne przyzwolenie na robienie wszystkiego, na co masz ochotę? Czy można w ogóle w ten sposób żyć?
  • Dlaczego ks. Tischner zatytułował swoje rozważania: „Nieszczęsny dar wolności”?
  • Prawne i moralne normy postępowania – czy można je pogodzić, czy zawsze podpowiadają te same rozwiązania?

Jeśli choć jedno z tych pytań Cię zaintrygowało, to znaczy , że masz czego żałować. Oczywiście mam na myśli tych, których na wykładzie nie było.
Pozostaje mi zaprosić na kolejne, co z przyjemnością czynię

Fj