HERBACIARNIA NAUKOWA. AROMATY WIEDZY. PDF Drukuj Email
sobota, 26 października 2013 20:11

SEZON VII

Inauguracja VII sezonu spotkań w ramach Herbaciarni Naukowej (2013/2014), odbyła się 5 września 2013. na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Przywitał nas rektor uczelni- prof. Włodzimierz Sady. Potem staliśmy się uczestnikami przygody niezwykłej, bo niezwykły był człowiek, który trudne naukowe pojęcie zdefiniował w ten oto sposób: „Entomolog to ten, co owada bada, wie, co jada i z czego się składa”.
Tak rozpoczął się wykład PROF.DR HAB. KAZIMIERZA WIECHA pt. „OWADY I LUDZIE”. Trudno było nie uwierzyć charyzmatycznemu wykładowcy, który z niezwykłym zaangażowaniem mówi: „Owady rządzą światem” lub przewrotnie stwierdza: „Żyjemy obok owadów”.
Te słowa muszą zwracać uwagę każdego słuchacza, bo większość z nas myśli stereotypami.
Owady budzą powszechny strach i często obrzydzenie. Taka postawa wynika, zdaniem profesora, z niewiedzy. Nie wiemy lub nie zdajemy sobie sprawy, że na 1 km2 lądu żyje 10 miliardów owadów! Wielkie osiągnięcia świata owadów to m.in.: budowa skomplikowanych gniazd z klimatyzacją, stosowanie broni chemicznej i gazowej, terytorializm.
Ten sezon wykładów zaczął się naprawdę ekscytująco. W czerwcu obchodzimy Dni Owada – sympatycy i ciekawscy powinni ruszyć wtedy do Krakowa!

Joanna Formas