Z zajęć 9. października 2015r. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 04 grudnia 2015 13:48

„Jedno słowo, jeden gest, a staje się cały świat”

Kim we współczesnym świecie staje się poeta? Jak Szymborska mówiła o swojej poezji? Jakich tematów wolała unikać? Są to tylko niektóre z poruszonych wątków w czasie inauguracyjnego spotkania z Panią dr Anną Pekaniec.
Po dzisiejszym wykładzie spojrzeliśmy inaczej na twórczość Wisławy Szymborskiej.
Dowiedzieliśmy się, jak niezwykle ważne w jej poezji jest słowo „nie wiem” oraz czym kierowała się tworząc swą poezję. Pani doktor starała się nam przybliżyć również wizerunek współczesnego humanisty, który poprzez swoje słowo i gest buduje świat. Nie były to tematy proste i oczywiste, najczęściej w ogóle nieporuszane na lekcjach, stąd duże zainteresowanie ze strony uczestników. Nasze istnienie polega na opowiadaniu! - tego m.in. dowiedzieliśmy się podczas wykładu.
Czekamy więc na kolejne interesujące i równie niecodzienne opowieści pani doktor.

Marcin Smolarek 3b


Podczas zajęć interpretowaliśmy wiersz Szymborskiej pt. ,,Kot w pustym mieszkaniu".
Zaskakujące jest to, że mimo iż wiersz relacjonuje postawę kota, jego przygody w pustym mieszkaniu, to tak naprawdę jego tematem jest... śmierć. Śmierć jest wydarzeniem, na które nie możemy się przygotować, przychodzi z zaskoczenia. Jeszcze bardziej jest to widoczne, kiedy spróbujemy spojrzeć na nią z innej persektywy- z perspektywy kota, który nie jest świadomy umierania. Kot wyłapuje elementy w domu, których nie rozumie, które nie zgadzają się z tym, do czego przywykł. Przez to okazuje się, że wiersz nie jest już tylko tekstem o śmierci, lecz o pustce, która jest po śmierci.
Na zajęciach panowała bardzo miła atmosfera. Warto było uczestniczyć w tych warsztatach. Pani doktor zachęcałą nas do otwarcia się na literaturę, również na tą spoza spisu lektur. Takiej właśnie literaturze poświęcone będą kolejne zajęcia
Na podstawie relacji Julii Babińskiej z klasy 1 c