II WYKŁAD MISTRZOWSKI ANDRZEJ BOROWSKI - PDF Drukuj Email
poniedziałek, 03 marca 2014 23:39

Prof. dr hab., profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego, literaturoznawca, teoretyk i historyk literatury, kierownik Katedry Historii Literatury Staropolskiej Wydziału Polonistyki UJ

„ Humanista, humanizm, humanistyka – obszary znaczeniowe w ujęciu historycznoliterackim”.

Niezwykła podróż w czasie, w poszukiwaniu genezy i znaczenia słów: HUMANISTA, HUMANIZM, HUMANISTYKA – tak można określić charakter spotkania. Wszystko odbyło się 26 lutego w wypełnionej auli szkoły. Profesor zadedykował wykład Ś.P. Janowi Wiktorowi Lachendrze- przyjacielowi, nauczycielowi naszego Liceum, który przed laty organizował i prowadził podobne spotkania. Profesor poszukuje źródłosłowu w łac. Humanitas i tłumaczy jako człowieczeństwo kulturowe. Wskazuje również, że humanitas odpowiada greckim określeniom: filantropia i paideia tzn. życzliwość wobec społeczeństwa i chęć kształtowania go wynikająca z tej życzliwości. Portret humanisty wyłaniający się z rozważań to wizerunek człowieka –kulturalnego erudyty, rozumiejącego, co znaczy człowieczeństwo. ”Jeśli społeczeństwo chce się kształtować, musi czytać”.
Natomiast współczesnej humanistyce profesor przypisuje m.in. misję uczenia komunikacji społecznej i pozaspołecznej, „od tego zależy, czy będzie społeczeństwo, czy horda”. To oczywiście w wielkim skrócie najważniejsze wątki wykładu, który jeden z uczniów spontanicznie skomentował: „To było fajne!”.