III WYKŁAD MISTRZOWSKI - ANDRZEJ WAŚKO PDF Drukuj Email
poniedziałek, 07 kwietnia 2014 16:29

Jak dziś czytać literaturę romantyczną?

Utwory literatury dawnej trzeba czytać w rytmie kultury, w której powstawały – tak profesor Andrzej Waśko rozpoczął swój wykład, który odbył się w naszym Liceum 26 marca. Profesor jest badaczem polskiego romantyzmu, pracownikiem Katedry Historii Literatury Oświecenia i Romantyzmu na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
O współczesnej recepcji dzieł literatury romantycznej profesor mówił na przykładzie „Kordiana” Juliusza Słowackiego. Tak więc temat znany - zwłaszcza dla uczniów klas II. Kordian słucha bajki Grzegorza o Janku, co psom szył buty i śmieje się z bajkowego celebryty, ten nie imponuje mu. Wyjazd do Anglii, Włoch, Szwajcarii – to jak zafundowanie wycieczki dzieciakowi z bogatego domu. Kordian próbuje się sprawdzić w różnych rolach, jest jak współczesny hipster.
Warunkiem oswojenia Kordiana, zrozumienia bohatera, jest zestawienie jego dylematów z dylematami współczesnego nastolatka. Znalezienie punktów wspólnych między tym, co widzi pisarz lub bohater ze swojej perspektywy, a naszym punktem widzenia to „fuzja horyzontów”. Tak czyta literaturę humanista. Od tego momentu rozpoczyna się dopiero analiza historycznoliteracka dzieła.
„Wielcy pisarze to tacy, którzy mówią o nas. Gdy ich czytamy, to dostajemy od nich coś gratis- poznajemy samych siebie”. Tak profesor podsumował swoje rozważania – fascynujące kilkadziesiąt minut dla słuchaczy.