Ważne Osobistości PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 13 maja 2009 13:15
Spis treści
Ważne Osobistości
Stefan Chowaniec
Juliusz Michalski
Jan Dziadecki
Feliks Tobiczyk
Władysław Kucharski
Józef Cyganik
Adolf Baścik
Edward Wilkosz
Roman Mayzel
Maria Kurmaniak
Stanisław Czernek
Franciszek Kubica
Pola Bukietyńska
Piotr Szewczyk
Stanisław Tomasik
Jan Skarbek
Jan Rymwidzki
Wszystkie strony

Roman Mayzel (1870-1935)

burmistrz Oświęcimia, współtwórca szkoły

Chociaż z urodzenia był krakowianinem, po studiach na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego trafił jako początkujący aptekarz do Oświęcimia. To zajęcie rychło przestało mu wystarczać. Jego pasja stawała się powoli działalność publiczna. Został przedstawicielem swego miasta w Komitecie Obywatelskim dla Obrony Kresów Zachodnich, powołanym z inicjatywy Oświęcimia, aby zamanifestować uroczyście polskość tego obszaru. Barwnym epizodem tego czasu było zaproszenie przez Mayzla do miasta J.Piłsudskiego, rezydującego akurat w pobliskich Kętach z oficerami I Brygady. Po pierwszej wojnie tak samo mądrze potrafił docenić wagę i szansę plebiscytu na Śląsku przewodnicząc pracom Powiatowego Komitetu Plebiscytowego i broniąc praw Polaków na terenie Śląska Cieszyńskiego.

Jako burmistrz troszczył się o sprawne funkcjonowanie lokalnej administracji. Uzyskał zgodę na ustanowienie w Oświęcimiu starostwa. Z zapałem przystąpił do urzeczywistnienia budowy na Sole żelaznego mostu. Wielość dalszych inicjatyw - poczynając od idei zainstalowania świateł elektrycznych w mieście, a kończąc na projekcie założenia gimnazjum - ilustruje skalę trosk, przedsięwzięć, które zaprzątały głowę Pana Burmistrza.

Gdy w 1934 roku hucznie świętowano dwudziestopięciolecie piastowania przez Romana Mayzla urzędu, nie zdawano sobie pewnie sprawy, że jego śmierć, w rok później zakończy całą epokę w dziejach Oświęcimia.