Rusza AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI PDF Drukuj Email
niedziela, 18 października 2009 13:26

Ruszyła AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI WIOSNA, znana do tej pory jako program "Podzielmy się wiedzą". Piętnastu doświadczonych wolontariuszy - licealistów z popularnego Konara i trzynastu nowych kandydatów na bohaterów, będzie zgłębiać tajniki nauki z uczniami szkoły podstawowej i gimnazjów. Jeszcze siedemnastu uczniów czeka na pomoc!

Część uczniów i ich rodziców dzwoniła podczas wakacji do swych wolontariuszy – tutorów, by spytać co u nich słychać i czy będą kontynuować współpracę w nowym roku szkolnym. Wielu z nich zdecydowało się na to, ale też spora część ukończyła szkołę i wyjechała na studia, dlatego szukamy nowych wolontariuszy. – opowiada Justyna Mroczek, koordynator regionalny AKADEMII PRZYSZŁOŚCI w Oświęcimiu.

Przygotowania do pracy trwają od kilku miesięcy. Pod koniec sierpnia w Krakowie odbyły się szkolenia dla koordynatorów regionalnych, a w dniach 2-4 października dla liderów i asystentów ds. PR.Nie zabrakło na nich również przedstawicielek regionu Oświęcim – Katarzyny Krupy i Anny Żurek z 3c. Dziewczyny, świeżo po awansie na liderki, podczas promocji wolontariatu, która odbyła się 9 października, tak komentują to wydarzenie:

Było to dla nas wspaniałe przeżycie i możliwość poznania nowych świetnych osób z różnych rejonów Polski. Poza szkoleniem z zakresu organizacji pracy i czasu, które myślę, że bardzo pomoże nam w pracy w Stowarzyszeniu na nowym stanowisku - Liderów, miło spędziłyśmy czas z nowymi koleżankami i kolegami – mówi Kasia, rozdając ulotki i zachęcając do pracy studentów w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Oświęcimiu.

W miejscu zakwaterowania spędziliśmy wspólnie dwa wieczory, wymieniając się swoimi doświadczeniami związanymi z pracą w wolontariacie. Cały wyjazd wspominamy bardzo dobrze i mamy nadzieję że spotkamy się jeszcze w tym samym gronie w przyszłości – dodaje Ania, a Justyna Ehrhardt z 3c opowiada studentom o miłych doświadczeniach w pracy z dzieckiem.

Szkolenie zorganizowane i sfinansowane przez Stowarzyszenie WIOSNA w Krakowie odbyło się w Kamieniołomie Jana Pawła II i obejmowało również tematykę z zakresu delegowania zadań, działań promocyjnych i PR oraz wyniki ewaluacji projektu z roku 2008/2009.

By pomóc dziecku ze Szkoły Podstawowej w Rajsku, Gimnazjum nr 1 lub Gimnazjum nr 2 w Oświęcimiu, należy napisać e-maila do koordynatorki: justyna.m@wiosna.org.pl lub zgłosić się do Liceum Konarskiego i poprosić o rozmowę z psychologiem (koordynatorką). W roku szkolnym 2009/2010 AKADEMIA działa już w 11 miastach: Krakowie, Oświęcimiu, Lublinie, Kielcach, Warszawie, Katowicach, Sosnowcu, Toruniu, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu.

AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI to wyjątkowy program, w którym podstawą jest wspólne osiąganie sukcesów przez ucznia i jego tutora – opiekuna. To, co odróżnia ten program wsparcia edukacyjnego od innych jest praca w systemie 1 na 1. Jeden wolontariusz – tutor, ma pod opieką jednego ucznia, z którym spotyka się raz w tygodniu przez około godzinę i skupiają się w swej pracy na jednym przedmiocie.

Ta współpraca jest wartościowa dla obu stron. Uczeń nie tylko poprawia oceny szkolne, ale też i motywację do nauki i swoją samoocenę. Wolontariusz ma satysfakcję z nawiązania relacji z dzieckiem, pomocy w rozwiązaniu jego problemów. Cieszy rozwijanie lub odkrywanie talentu dziecka, a także własny rozwój osobisty – podsumowuje korzyści koordynatorka.

Wolontariusze są szkoleni przez specjalistów ze Stowarzyszenia WIOSNA, które jest autorem projektu. Pracują w zespole, mogą się konsultować z koordynatorami, ekspertami, otrzymują certyfikat poświadczający udział w projekcie wraz z opisem pełnionych funkcji. Od roli tutora można awansować do roli lidera, kolidera, asystenta do spraw PR, asystenta koordynatora czy samego koordynatora regionalnego. Wszystkie te role sprzyjają rozwojowi i są wspierane przez odpowiednie szkolenia i konsultacje.

Kontakt:

Justyna Mroczek
Tel. 505809686
justyna.m@wiosna.org.pl
Powiatowy Zespół Nr 1 Szkół Ogólnokształcących im. St. Konarskiego w Oświęcimiu, ul. Konarskiego 24 – prosić psychologa szkolnego - opiekuna Klubu Wolontariusza
Koordynator regionalny AKADEMII PRZYSZŁOŚCI WIOSNA w Oświęcimiu