Usłyszeć każde słowo PDF Drukuj Email
czwartek, 12 lutego 2009 18:24

"Usłyszeć każde słowo" – to motto i zarazem przesłanie tegorocznych obchodów 64 rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz – Birkenau. Główna uroczystość odbyła się 27 stycznia na sali gimnastycznej naszej szacownej szkoły. Przypadł nam zaszczyt współorganizowania rocznicowych obchodów.

Wśród gości zasiedli: byli więźniowie obozu, przedstawiciele rządu Rzeczpospolitej Polskiej, ambasadorowie (m.in. Albanii, Armenii, Austrii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Czech, Francji, Izraela, Luksemburga, Republiki Federalnej Niemiec, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwecji), posłowie do Parlamentu Europejskiego oraz posłowie i senatorowie Rzeczpospolitej Polskiej, wojewodowie, marszałek województwa małopolskiego, przedstawiciele władz lokalnych, wspólnot religijnych, środowisk uniwersyteckich, ośrodków edukacji o Auschwitz i holokauście, muzeów i miejsc pamięci, dyrekcja, pracownicy i wolontariusze Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau.

"Dziękujemy za każde Wasze słowo, za każde Wasze świadectwo i za to, że odważyliście się nie zapomnieć" – tymi słowami zwróciła się do byłych więźniów dyrektor szkoły – Jolanta Bąk. Przemówienia wygłosili: Dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau – Piotr Cywiński, Minister Kancelarii Prezydenta RP – Ewa Jurczyk – Ziomecka, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Tomasz Merta, ambasador Izraela – David Pelega, przewodniczący delegacji Europejscy Przyjaciele Izraela – Władimir Sloutsker, radca ministra ambasady Rosji – Dimitrij Poliański.

Kulminacyjnym momentem uroczystości były wystąpienia byłych więźniów. Ich relacje z pobytu w obozie to bezcenne świadectwa tamtych czasów, to jedyne prawdziwe dokumenty o tym miejscu. Tu należy "usłyszeć każde słowo, żadnego nie zapomnieć"! Wspomnienia i relacje spisane i wygłoszone w 64 rocznicę wyzwolenia ok. 7 tysięcy więźniów, stały się treścią wyjątkowego przesłania skierowanego do młodych Oświęcimian. Wygłosili je: Pani Zofia Posmysz – nr obozowy 7566, pisarka, scenarzystka,do KL Auschwitz – Birkenau trafiła w 1942r.; Pan Jacob Silberstein – nr obozowy 76715, w obozie od listopada 1942r.;Pan Tadeusz Smreczyński – nr obozowy 188506, niegdyś uczeń Gimnazjum im. Konarskiego w Oświęcimiu, lekarz; Pan Edward Paczkowski – nr obozowy 66485; Pani Bronisława Horowitz – Karakulska – świadek działalności Oskara Schindlera; Pan Tadeusz Sobolewicz – nr obozowy 23053,więzień od listopada 1941r., aktor; Pan August Kowalczyk -prowadzący uroczystość, były więzień obozu. Powiedział: " Młodzi Oświęcimianie, zwracam się szczególnie do uczniów Zespołu Szkół im. Stanisława Konarskiego, jesteście ostatnim pokoleniem, które ma szansę konfrontacji swej wiedzy o Auschwitz – Birkenau, o zagładzie, ze świadectwem ocalałych, żyjących uczestników historii, którą zapisali własnymi, przeważnie zmienionymi przez wojnę życiorysami, a w wypadku narodu żydowskiego – totalnym sieroctwem. Intencja dzisiejszej uroczystości rocznicowej jest z naszej strony apelem, z waszej obietnicą, przyrzeczeniem". [pełna treść przemówień- przesłań, dostępna wkrótce na stronie internetowej szkoły]

Przesłania dla młodej generacji mieszkańców miasta odebrali uczniowie: Maciej Starzec, Katarzyna Taranowska, Natalia Łukasiewicz, Katarzyna Kwiecień, Andżelika Musiał, Eliza Uroda. W imieniu młodych ,głos zabrała Kornelia Mozgała: " Usłyszeliśmy każde słowo. Żadnego nie zapomnimy. Oto w naszej szkole przeżywamy niezwykłą lekcję historii, doświadczamy lekcji pamięci. Podarowane nam przez Państwa teksty, swą trwałą i uroczystą formą, podobne do pałeczki sztafetowej, zobowiązują. Tak! Jesteśmy kolejną zmianą w sztafecie pamięci o Auschwitz, o holokauście, a my Oświęcimianie o naszych dziadach, bohaterskich ludziach Dobrej Woli, którzy ratowali zdrowie i życie więźniów Auschwitz – Birkenau, Monowitz. Cześć ich pamięci. Cześć pamięci i szacunek Waszemu cierpieniu. Aby nigdy nie poszły w zapomnienie, przekażemy następnej zmianie w sztafecie pamięci".

Podczas uroczystości odczytano także Apel do Rady Europy o wsparcie Funduszu Wieczystego, który ma na celu uratować pozostałości poobozowe przed niszczącym wpływem czasu oraz wręczono medale Strażnikom Pamięci: byłym więźniom i działaczom Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem.

Joanna Formas