Dzień 2 (2.06.09) PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 05 czerwca 2009 05:16

DZIENNIK :

KULISY REALIZACJI PROJEKTU „Oświęcim – Moje miasto, Twoje odkrycie”

DZIEŃ 2 (2.06.09)

Drugi dzień projektu rozpoczęliśmy od spotkania z księdzem Manfredem Desaelersem, który opowiedział nam o swojej pracy w Centrum Dialogu i Modlitwy. Poruszył temat obozu KL Auschwitz. Mówił o różnych perspektywach z jakich ludzie spoglądają na to miejsce. Głównym tematem jego rozważań był problem utożsamiania Oświęcimia z obozem. Rozpatrywał różne aspekty postrzegania miasta i KL Auschwitz przez Polaków, Niemców, Żydów i mieszkańców Oświęcimia. Ksiądz Manfred przywołał również historię Żydów żyjących w Oświęcimiu przed II wojną światową. Spotkanie okazało się doskonałym przygotowaniem do zwiedzania miasta i obozu.

Z naszych wieczornych rozmów wynika, że dla Litwinów najbardziej fascynujące okazało się zwiedzanie Synagogi. Przed południem, naszym litewskim partnerom pokazaliśmy rynek wraz z zabytkowymi kamienicami. Najważniejsze jednak było to, że pokazaliśmy im miejsca gdzie chętnie spędzamy wolny czas.;) Dali się skusić na rewelacyjne desery w Max Cafe, siedliśmy pod parasolami na rynku, gdzie ugasiliśmy swoje pragnienie.

Po obiedzie „pełni sił i energii” rozpoczęliśmy pracę nad przewodnikiem. ;D W 4 grupach odbyła się burza mózgów. Opłaciło się, ponieważ powstał konkretny plan. Mimo że byliśmy zmęczeni, końcowy efekt powalił na kolana.;)

Po kolacji czas na wieczór polski !!! Wstępem do jego rozpoczęcia były prezentacje szalonych uczniów Konara biorących udział w projekcie. Była okazja, aby spróbować naszych regionalnych specjałów kulinarnych i nauczyć się piosenki "Hej sokoły". Śpiewanie piosenki nie sprawiło im najmniejszego problemu. W ramach rewanżu nauczyliśmy się przebojowej litewskiej piosenki. Mamy nadzieję, że stanęliśmy na wysokości zadania. Wszyscy bawili się świetnie;)